O nadleśnictwie
Nadleśnictwo Nurzec to teren o pięknej rzeźbie terenu, ciekawych krajobrazach i bogatej historii. Warto dowiedzieć się nieco więcej o naszej działalności.
Zasoby leśne
Na terenie Nadleśnictwa Nurzec przeważają żyzne siedliska lasowe i borowe. Głównym gatunkiem naszych drzewostanów jest sosna wraz z dużym udziałem gatunków liściastych. Średni wiek naszych lasów wynosi 57 lat, a przeciętna zasobność ponad 213 m sześć/ha.
Hodowla lasu
W ramach hodowli lasu leśnicy przygotowują sadzonki do zakładania upraw leśnych, wykonują odnowienia i zalesienia oraz wiele zabiegów pielęgnacyjnych: wykaszanie chwastów na uprawach, czyszczenia wczesne i późne.
Ochrona lasu
Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku w ramach ochrony lasu podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Urządzanie lasu
Łowiectwo
Gospodarka łowiecka prowadzona przez nadleśnictwo ma na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną aby utrzymać jej liczebność na poziomie umożliwiającym zachowanie równowagi w ekosystemach.
Ochrona przyrody
Leśnicy Nadleśnictwa Nurzec w swojej codziennej pracy szanują przyrodę. Aby zachować ją w jak najbardziej naturalnej formie chronią jej najcenniejsze elementy w formie rezerwatów przyrody, obszarów chronionego krajobrazu, obszarów Natura 2000, pomników przyrody i użytków ekologicznych.