Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

·  doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;

·  dokonują lustracji stanu lasu i pomagają w ustaleniu niezbędnych zabiegów do wykonania w lasach prywatnych

·  dokonują legalizacji pozyskanego drewna

·  opracowują plany zalesień dla gruntów rolnych

Nadzór nad Lasami Niepaństwowymi w Nadleśnictwie Nurzec prowadzą specjaliści ds. lasów niepaństwowych. Nadzór ten prowadzony jest na podstawie porozumienia podpisanego ze starostwem w Siemiatyczach z dnia 27 grudnia 2023 roku na powierzchni ponad 19 tyś. ha oraz porozumienia podpisanego ze starostwem w Bielsku Podlaskim z dnia 13 grudnia 2023 roku na powierzchni ponad 3 tyś. ha.

Całość nadzorowanego terenu podzielono na siedem obwodów nadzorczych – odpowiednio wg. zasięgu poszczególnych Gmin.

Kontakty do specjalistów ds. lasów niepaństwowych oraz terminy dyżurów w Urzędach Gmin znajdziecie Państwo poniżej:

Obowiązki właściciela lasu

Obowiązki właściciela lasu uregulowane zostały w art. 13 ustawy o lasach. Właściciele lasów są obowiązani do trwałego utrzymywania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania, a w szczególności do:

  • zachowania w lasach roślinności leśnej (upraw leśnych) oraz naturalnych bagien i torfowisk;
  • ponownego wprowadzania roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu;
  • pielęgnowania i ochrony lasu, w tym również ochrony przeciwpożarowej;
  • przebudowy drzewostanu, który nie zapewnia osiągnięcia celów gospodarki leśnej, zawartych w planie urządzenia lasu, uproszczonym planie urządzenia lasu lub decyzji, o której mowa w art. 19 ust. 3;
  • racjonalnego użytkowania lasu w sposób trwale zapewniający optymalną realizację wszystkich jego funkcji przez: pozyskiwanie drewna w granicach nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, pozyskiwanie surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochronę runa leśnego.

Zgodnie z ustawą o lasach, gospodarkę leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa prowadzi się na podstawie uproszczonych planów urządzenia lasu. Plany te są sporządzane na zlecenie i koszt starostw. Jest to dokument opisujący las i grunty przeznaczone do zalesienia oraz określający zadania z zakresu gospodarki leśnej (ilość drewna przewidzianego do wycięcia, rozmiar zalesień i odnowień, pielęgnowanie i ochronę lasu, w tym również ochronę p-poż). Uproszczone plany urządzenia lasu sporządzane są na okres 10 lat. W lasach, dla których nie ma opracowanych takich planów, zadania niezbędne do wykonania ustala się w drodze decyzji administracyjnej.

Drewno pozyskane w lasach prywatnych podlega ocechowaniu. Cechowanie drewna, jest czynnością poprzedzającą wydanie świadectwa legalności pozyskania drewna, umożliwiającą identyfikację drewna (pomiar miąższości, określenie gatunku, rodzaju sortymentu) określającą jego właściciela oraz potwierdzającą prawidłowość jego pozyskania. Świadectwo legalności pozyskania drewna stanowi, że właściciel pozyskał drewno zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o lasach.

Zawiadomienie o zamiarze pozyskania drewna należy złożyć do podleśniczego, który prowadzi nadzór nad lasami niepaństwowymi w danej gminie lub do biura nadleśnictwa do pokoju nr 10.

Wzór zawiadomienia o zamiarze pozyskania drewna znajduje się poniżej w materiałach do pobrania.

 

Informacje odnośnie lasów niepaństwowych uzyskać można w biurze nadleśnictwa bezpośrednio u Pana Dawida Leończuka lub pod numerem telefonu (85) 65 65 125 w godzinach od 7.30 do 15.30.