Lista aktualności Lista aktualności

XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników

W sobotę 17 września 2022r. na Jasnej Górze zrobiło się „zielono” za sprawą Pielgrzymki Leśników, pracowników leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, gospodarki wodnej, parków narodowych, ochrony środowiska, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

            Na Szczycie jasnogórskim odbyła się Msza św., która była centralnym punktem pielgrzymki. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska.

            Mimo wielu przeciwności w pracy leśników, ten rok był udany i jest za co dziękować, podkreśla Józef Kubica Dyrektor Generalny Lasów Państwowych:

– Plan został wykonany, natomiast rok był trudny z racji ataków, które są praktycznie co dzień. My mamy 100 lat doświadczeń, starannie i cierpliwie odpowiadamy na ataki i tłumaczymy - rzeczywiście jest pewne zagrożenie, ponieważ Komisja Europejska bardzo dziwnie podchodzi do przyrody, do ekologii, do lasów w Polsce. Zdać sobie należy sprawę, że lasy państwowe to prawie 1/3 kraju, zarządzana przez firmę państwową, ewenement w skali europejskiej.

            Wśród zaproszonych gości był m.in. sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Edward Siarka:

– Leśnicy są wyjątkową grupą, bo jest to grupa 26 tys. osób w całym kraju, do tego są współpracujące zakłady. Więc dzisiaj jest okazja by wszystkie te grupy spotkały się w Częstochowie, jest to tradycyjna pielgrzymka. Mówimy często, że pielgrzymka na zielono, bo rzeczywiście wszyscy leśnicy w odświętnych mundurach. Jest ona również okazją do wymiany poglądów, doświadczeń. Przy okazji tej pielgrzymki odbywają się również spotkania takie towarzyszące, które są na forum wymiany poglądów tego co i czym żyją lasy, jakie mamy problemy, jakie są zagrożenia i sukcesy.

            Pielgrzymkę zakończyło czuwanie przy Cudownym Obrazie. Pracownicy Służby Leśnej wzięli także udział w krajowej naradzie z udziałem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.