Lista aktualności Lista aktualności

Wspólne sadzenie lasu po nawałnicy

12 kwietnia w ramach akcji „sadzimy 1000 drzew na minutę” przedstawiciele duchowieństwa, samorządów lokalnych, służb mundurowych, placówek oświatowych i lokalnych społeczności wspólnie z pracownikami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Nadleśnictwa Nurzec wspólnie posadzili las w oddz. 412a Leśnictwa Radziwiłłówka.

W ramach spotkania uczestnicy akcji mieli okazję poznać bliżej historię uszkodzonych w 2017 roku drzewostanów nadleśnictwa. Zaprezentowano im również pracę maszyn, dzięki którym sprawnie i bezpiecznie usuwano skutki klęski. W 2017 roku nawałnica uszkodziła drzewa o łącznej masie niemal 40 tys. metrów sześciennych drewna. Całkowicie zniszczone przez wiatr powierzchnie zostały odnowione wiosną bieżącego roku.

W ramach wspólnego sadzenia lasu posadziliśmy niemal 3 i pół tysiąca sadzonek sosny. To cenna cegiełka którą uczestnicy akcji „Sadzimy 1000 drzew na minutę” mogli włożyć w odnawianie lasu po nawałnicy w Nadleśnictwie Nurzec.

Odnawiając las wspólnie daliśmy przykład tego, jak człowiek może naprawić szkody po zjawiskach ekstremalnych, które obserwujemy coraz częściej w kraju i na świecie.

Mamy nadzieję, że wprowadzone młode pokolenie osiągnie zakładany wiek, a destrukcyjne siły natury nie skrócą okresu jego trwania.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za udział i pomoc w sadzeniu lasu oraz zakładom usług leśnych za codzienny trud jaki ponoszą na odnawianie powierzchni. Z Waszą pomocą zdołaliśmy zabliźnić rany powstałe w lasach nadleśnictwa.