Lista aktualności
Ryś z Kadłuba
Nie od dziś wiadomo, że ,,wszystkie Ryśki to fajne chłopaki''. Nasz jest jednak nadwyraz wyjątkowy, ponieważ jest nim nie nikt inny jak ryś euroazjatcyki Lynx Lynx.
Nie każdy region kraju może poszczycić się obecnością rysią. Te dzikie koty żyją w górach i na pogórzu - rysie karpackie oraz w północno-wschodniej części kraju - rysie nizinne. Prowadzą skryty i samotniczy tryb życia, łączą się w pary jedynie w trakcie trwania godów przypadających w marcu. Gatunek ten zajmuje rozległe terytoria uwarunkowane dostępem do pokarmu oraz obecnością samic. Pokarm rysi stanowią głownie sarny, ssaki kopytne, jelenie, młodociane łosie oraz dziki. Uzupełnieniem diety są natomiast mniejsze ssaki i ptaki.
Zważywszy na rzadkość występowania gatunku, śmiało możemy stwierdzić, że pracownik naszego nadleśnictwa wygrał prawdziwy ,,los na loterii'' spotykając przedstawiciela kotowatych skrytego w koronie dębu w Leśnictwie Kadłub. Jego centkowane futro idealnie wkomponowało się w jesienne liście, aczkolwiek takiego okazu nie sposób było przegapić.
Liczby nie kłamią! Pamiętajmy, że liczebność rysi w Polsce oscyluje pomiędzy 167-370 osobników. Jest to mała wartość, która zobowiązuje nas do pamiętania o sposobach ochrony, wielozadaniowej ochrony która przyczyni się do zachowania gatunku. Przykładowymi formami są: reintrodukcja, monitoring i ocena stanu populacji, zapewnienie odpowiedniej bazy pokarmowej, ograniczenie śmiertelności poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych oraz oczywiście edukacja realizowana przez wszelkiego rodzaju akcje społeczne.