Lista aktualności Lista aktualności

Powrót w rodzinne strony

Wilk Nuko powrócił cały i zdrowy do Nadleśnictwa Nurzec. Nieco ponad 2 miesiące trwała rehabilitacja wilka, którego odnaleźli leśnicy w Leśnictwie Koterka.

Pełen powrót do zdrowia zwierzę zawdzięcza nie tylko czujnemu oku leśniczego, który go znalazł ale również Ośrodkowi Rehabilitacji Zwierząt „Napromek” w województwie warmińsko-mazurskim. Podczas przebywania w lecznicy została ogłoszona ankieta na imię dla wilka. Najwięcej osób poparło imię „Nuko” od połączenia nazwy Nadleśnictwa Nurzec i leśnictwa gdzie został znaleziony – „Koterka”. Nuko odzyskał sprawność, wyleczono chorą łapę i podjęto decyzję o jego powrocie do środowiska naturalnego w rodzinne strony.

20 grudnia Nuko wypuszczono z powrotem do lasu w Leśnictwie Koterka. Wilki są dość rzadko widywane na tych obszarach. Tutaj będzie mógł pozostać na stałe lub udać się w dalszą podróż w poszukiwaniu nowego domu.

Wilki żyją w grupach zwanymi watahami. Składają się one z jednej pary rodzicielskiej oraz jej potomstwa z obecnego lub do dwóch poprzednich sezonów. Do watahy może się przyłączyć obcy osobnik, ale nie jest to częste zjawisko. W Polsce wilcze rodziny liczą średnio od 4 do 6 osobników, ale wielkość ta może się wahać od 2 do nawet 12 wilków. Duże rodziny liczące od 8 do 12 osobników można zaobserwować na początku zimy. Tak duża liczebność wilczej rodziny nie trwa jednak zbyt długo, ponieważ systematycznie odchodzi z niej najstarsze potomstwo. W watasze pozostają rodzice i osobniki młodociane. Dzięki wzrostowi populacji sarny, jelenia czy dzika obserwuje się również wzrost populacji wilka – ich naturalnego drapieżnika.

Nadleśnictwo apeluje o ostrożność podczas przejazdów w pobliżu kompleksów leśnych. Ostoje dzikich zwierząt to obszary o dużym zagrożeniu kolizjami drogowymi, które kończą się nieszczęśliwie dla zwierząt a niekiedy i ludzi.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim osobom, które okazały pomoc i zaangażowały się w uratowaniu młodego wilka Nuko.