Lista aktualności Lista aktualności

Nowa siedziba Nadleśnictwa Nurzec

             21 października 2022r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Nurzec. Obecne biuro zajęło miejsce jednego ze starych budynków. Nowy budynek posiada trzy piętra o łącznej powierzchni 1200m2, dzięki czemu jest to wygodne miejsce dla administracji nadleśnictwa oraz wszystkich osób, które z nadleśnictwem współpracują. Budynek został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pokoje posiadają dodatkowe magazyny na dokumenty, są też pomieszczenia socjalne.

            -Była trudność z komunikowaniem się między poszczególnymi pracownikami, także teraz w nowej siedzibie wszyscy będziemy pracowali w jednym budynku, także poprawi się nie tylko jakość warunków pracy, ale i także efektywność- jak mówił Artur Gacki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nurzec.

             Uroczystość rozpoczęła się od posadzenia dębu, który upamiętniać ma otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Nurzec. Następnie nadleśniczy oraz zaproszeni goście przecięli wstęgę stworzoną w formie wieńca z gałęzi, a osoby poproszone o przecięcie zamiast nożyczek otrzymały siekiery. Duchowni kościoła katolickiego i prawosławnego poświęcili obiekt i wszyscy zaproszeni goście mogli przekroczyć jego progi.

            Sekretarz nadleśnictwa – Artur Tichoniuk przedstawił historię Nadleśnictwa Nurzec. Później nadleśniczy Artur Gacki opowiedział o poszczególnych etapach budowy nowej siedziby.

- Siedziba nadleśnictwa była zlokalizowana w trzech różnych budynkach. Wreszcie jest to jeden - mówi Andrzej Nowak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. - Pracownicy Nadleśnictwa mają teraz komfortowe warunki pracy. Jest to piąte nadleśnictwo otwierane w ciągu sześciu lat. Budują się dwa następne - w Bielsku Podlaskim i Supraślu, a jeszcze dwa - w Browsku i Ełku mamy zaplanowane w niedługim czasie.

Jarosław Zieliński podkreślał wagę gospodarki leśnej stanowiącej istotny element dochodów gospodarki narodowej oraz dziękował leśnikom za ich pracę.

- Chcę wyrazić moje uznanie dla wszystkich leśników, ale w szczególności dla pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, dla wszystkich nadleśnictw i wszystkich leśnictw oraz osób, które są związane codzienną pracą z Lasami Państwowymi - powiedział Jarosław Zieliński. - Lasy Państwowe zajmują w Polsce 30 procent powierzchni, jest to bardzo ważna część gospodarki narodowej i dbałość o tę część Polski i tę część gospodarki ma ogromne znaczenie. Las, drzewa nie rosną przez rok czy 10 lat, ale jest to proces ciągły. To, że nasze lasy słusznie nazywane są perłą w polskiej koronie to wynika z tej długotrwałej troski o lasy.

            Wśród zaproszonych gości byli również biskup diecezji drohiczyńskiej Piotr Sawczuk, prawosławny Arcybiskup Bielski Grzegorz, starosta siemiatycki Marek Bobel oraz przedstawiciele gmin, na których terenie jest zlokalizowane Nadleśnictwo Nurzec oraz przedstawiciele służb mundurowych.

            Podczas uroczystości, Kordelas Leśnika, najwyższe odznaczenie nadawane za zasługi dla rozwoju polskich lasów, odebrali: Henryk Boguszewski i Jan Markiewicz.

            Nowa siedziba Nadleśnictwa jest przestronna i ekonomiczna. Posiada panele fotowoltaiczne i ogrzewana jest przy pomocy pomp ciepła oraz zlokalizowany na placu zbiornik na wodę deszczową, która wykorzystywana będzie do podlewania trawników i roślin. Nadleśnictwo wybudowało również zbiornik przeciwpożarowy o powierzchni 200 metrów sześciennych.

            Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za obecność na uroczystości.