Lista aktualności Lista aktualności

Narada z ochrony lasu

W dniach 14-15 października 2021 roku na terenie naszego Nadleśnictwa odbyła się narada z zakresu ochrony lasu oraz ochrony przeciwpożarowej dla pracowników Nadleśnictw RDLP w Białymstoku.

Pierwszy dzień narady rozpoczęliśmy o godz. 9:00 i wspólnie omówiliśmy wiele niezmiernie ważnych kwestii  dotyczących aktualnych problemów  ochrony lasu oraz jak im sprostać, w tym problemy dotyczące  chorób grzybowych, a także szkodliwych owadów  i ich rokowania na przyszłość. Rozmawialiśmy także o zagrożeniach  szkółek leśnych  i  pożarach w lasach,  a także o  planie zabezpieczenia przeciwpożarowego Puszczy Białowieskiej.

Drugiego dnia ruszyliśmy w teren, tam poruszano różne problemy i zagadnienia,  m.in. coraz częstszy widok jemioły na sośnie, ogromne zagrożenie jakie niosą ze sobą szkodniki korzeni w uprawach głownie chrabąszcz oraz jak ważne jest  dla leśników pozostawianie drzew dziuplastych i biocenotycznych. Zobaczyliśmy jak połączyć dobre z pożytecznym, tj. w jaki sposób zachować  szlaki migracyjne zwierząt, a jednocześnie ochronić uprawę leśną przed szkodami powodowanymi przez zwierzynę. Zwieńczeniem narady były odwiedziny Bazy Adamowo PERN S.A. Zostaliśmy tam oprowadzeni przez Komendanta Zakładowej Straży Pożarnej, który opowiedział nam
o przeciwpożarowym zabezpieczeniu bazy. Warto zaznaczyć, że drzewostany wokoło  bazy zostały przebudowane, opracowaną metodą przez P.Prof. dr hab. Eugeniusza Bernadzkiego oraz Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Posadzono gatunki liściaste w celu zminimalizowania skutków potencjalnej tragedii.

Dziękujemy za aktywny udział w naradzie wszystkim przedstawicielom RDLP Białystok. Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenie zdobyte na terenie nurzeckich lasów przez wszystkich uczestników narady zostanie wykorzystania w praktyce i pozwoli nam leśnikom jeszcze lepiej dbać o wspólne dobro jakim jest las.