Lista aktualności Lista aktualności

Liturgia w intencji służb mundurowych na Świętej Górze Grabarce

18 sierpnia leśnicy uczestniczyli w liturgii świętej w intencji służb mundurowych na Świętej Górze Grabarce.

Liturgia odbyła się w ramach corocznych uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego. Święto poprzedzają pielgrzymki oraz uroczyste całonocne czuwanie, które rozpoczyna trzydniowy cykl świątecznych nabożeństw. 18 sierpnia jedna z liturgii była odprawiana w intencji służb mundurowych, w tym leśników.

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśniczowie oraz pracownicy Nadleśnictwa Nurzec.

Tegoroczne uroczystości miały szczególny charakter. Warto pamiętać, że Święta Góra Grabarka zasłynęła 310 lat temu kiedy na terenach Podlasia panowała epidemia cholery. W tym cza­sie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. Zgodnie z zapisami kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego natomiast od setek lat pątnicy przybywają w to miejsce z prośbami i modlitwami o pomoc.

* źródło: http://www.grabarka.pl