Asset Publisher Asset Publisher

Odsłonięcie obelisku upamiętniającego leśników wywiezionych na Sybir

,,Robię wszystko, żeby nasze przeżycia, to  co przeszliśmy  na Syberii, nie zostało zapomniane. Gdyby tak się stało, byłoby to zwycięstwo naszych oprawców. A ostatecznie to przecież zwyciężyliśmy my.’’

(fragm. „Dziewczyny z Syberii” Anna Herbich-Zychowicz)

 

 

W dniu 14 lutego br. z inicjatywy naszego Nadleśnictwa w miejscowości Mętna odsłonięto obelisk w hołdzie Leśników i ich Rodzin z Nadleśnictwa Nurzec i Mielnik, którzy w 1940r. zostali zesłani na Syberię. Uroczystość składała się z dwóch części.

Pierwsza część uroczystości odbyła się w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej tam zebrani goście wysłuchali prelekcji o zesłanych na Syberie.

Pierwszy swój referat wygłosił  Pan Rafał Zubkowicz Kierownik Zespołu Rzecznika Prasowego w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, który opowiedział o historii Nadleśnictw Mielnik i Nurzec.

Referujący za najtragiczniejszą datę w historii polskiego leśnictwa wskazał 10 lutego 1940 r., kiedy nastąpiła pierwsza masowa deportacja ludności, w której ogromną liczbę wywiezionych w głąb Syberii stanowili leśnicy i ich rodziny. Leśnicy zostali uznani przez sowieckie władze za szczególnie niebezpiecznych. Prawdopodobnie dlatego, że dobrze orientowali się w terenie, posiadali ogromną wiedzę i doświadczenie oraz w większości byli przeszkoleni w ramach Przysposobienia Wojskowego Leśników. Ponadto jako grupa zawodowa odznaczali się zdyscyplinowaniem i patriotyzmem. W tamtym czasie wywieziono tysiące leśników i ich rodziny. Wielu z nich przypłaciło to zdrowiem, a nawet życiem, wielu nigdy nie wróciło.

Następnie Pan Adam Tobota Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mielnickiej przedstawił zbiór wspomnień pt. „Leśnicy z Puszczy Mielnickiej – ocalić od zapomnienia”. Wspomnienia wkrótce powinny ukazać się w formie drukowanej, właśnie po to, by ocalały od zapomnienia.

Płk Roman Szymaniuk opowiedział o deportacjach leśników do ZSRR w lutym 1940 roku. Zwrócił uwagę na hipokryzję, jaka towarzyszyła relacjom z tamtego czasu, zaznaczając m.in., że masowe wywózki na Syberię nazywano ewakuacją.

Pan Wojciech Konończuk wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich i autor zbioru wspomnień „Sztuka przetrwania. Deportacje sowieckie z powiatu bielskiego 1940–1941. Relacje zesłańców” w swoim przemówieniu przytoczył syberyjskie losy rodziny Russelów z leśniczówki w Mętnej. Na koniec swojej wypowiedzi zaapelował, by każdy kto w swoim otoczeniu ma styczność z żyjącymi jeszcze świadkami syberyjskich wydarzeń, postarał się utrwalić te wspomnienia, tak istotne dla historii  i narodu.

Następnie we wsi Mętna nastąpiło uroczyste odsłonięcie obelisku w hołdzie Leśnikom i ich Rodzinom z terenu Nadleśnictwa Nurzec i Nadleśnictwa Mielnik wywiezionym, zmarłym i pomordowanym na Syberii. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa historycznych fotografii oraz występ Chóru Leśników z Puszczy Białowieskiej.

Uroczystego aktu odsłonięcia Obelisku dokonał Dyrektor RDLP w Białymstoku Andrzej Józef Nowak, Starosta Powiatu Siemiatyckiego Marek Bobel, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nurzec Artur Gacki oraz wnuczki leśniczego Stefana Russela: Ewa Russel-Bronowska, Barbara Błaśkiewicz i Bożena Szułakiewicz.

Ks. Zbigniew Rostkowski – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, ks. Dariusz Tworkowski proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Niemirowie pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz ks. Krzysztof Wojcieszuk proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Mielniku poświęcili obelisk. Ks. Zbigniew Rostkowski prosił, by do modlitwy za Sybiraków dołączyć modlitwę za tych, którzy tworzyli listy do wywózki i za oprawców, bo jak podkreślał, mogli oni działać nieświadomie.

W wydarzeniu uczestniczyli leśnicy, samorządowcy, służby mundurowe, duchowni, mieszkańcy Mętnej i okolic, Sybiracy oraz rodzina leśniczego Stefana Russela z Mętnej wywiezionego na Syberię 10 lutego 1940 r. Leśniczy nigdy nie wrócił do kraju, będąc na Syberii został skazany na 10 lat łagru za tzw. „działalność kontrrewolucyjną”, zmarł w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach.

Uroczystość była hołdem oddanym wszystkim ludziom, w tym leśnikom zesłanym na Syberię. Dziękujemy wszystkim obecnym za to, że wspólnie mogliśmy ocalić od zapomnienia dzieje naszych przodków.

 

„Naród, który traci pamięć, traci sumienie” 

                                                                                                                        Zbigniew Herbert