Lista aktualności Lista aktualności

Wspólne sadzenie lasu

Wspólnymi siłami posadziliśmy las w ramach akcji pt. „100 mln drzew do 2017 roku”

Nie wszyscy wiemy, że każdego roku leśnicy w całej Polsce sadzą setki milionów drzew. Od zakończenia II Wojny Światowej dzięki nim przybyło w naszym kraju 2,5 mln ha lasów. W 1945 r. lasy pokrywały jedynie 21 % powierzchni Polski, obecnie jest to ok. 30 %, tj. ponad 9 mln ha

W tym roku Nadleśnictwo Nurzec aktywnie włączyło się do ogólnoświatowego projektu ENO Programme Association  pt.  „100 mln drzew do 2017 roku" organizując na swoim terenie akcję sadzenia drzew, której celem było promowanie sadzenia drzew i ich ważnej roli w życiu każdego człowieka. Należy wspomnieć, że to właśnie lasy pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla łagodząc tym samym efekt cieplarniany, oczyszczają powietrze z szkodliwych zanieczyszczeń, ograniczają erozję gleb, łagodzą skutki powodzi i susz, nie wspominając już o tym, że są miejscem pracy i odpoczynku.

6 maja 2016r. Nadleśnictwo Nurzec zaprosiło do wspólnego sadzenia drzew przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, placówek oświatowych i lokalnej społeczności oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

 

W 1945 r. lasy pokrywały jedynie 21 % powierzchni Polski, obecnie jest to ok. 30 %, tj. ponad 9 mln ha

Obchody akcji „100 mln drzew do 2017 roku" rozpoczęły się spotkaniem w siedzibie Nadleśnictwa Nurzec, gdzie zaproszeni goście zostali zapoznani z codzienną działalnością nadleśnictwa.

Następnie wszyscy  razem udali się na objazd terenowy, podczas którego mogli zobaczyć na własne oczy, jak naprawdę wygląda praca leśnika – do czego dąży, jak dba o lasy oraz z jakimi problemami boryka się podczas codziennej pracy.

Kluczowym punktem akcji było posadzenie 2 tys. sadzonek sosnowych na specjalnie wyznaczonej powierzchni w Leśnictwie Koterka. Wszyscy uczestnicy z zapałem ruszyli do pracy, dzięki której powstał nowy młody las.

W celu uczczenia tej uroczystej chwili odsłonięto pamiątkową tablicę i sporządzono memoriał z podpisami wszystkich sadzących.

Podczas podsumowania akcji każdy uczestnik otrzymał dyplom na potwierdzenie udziału w sadzeniu.

Za ok. 100 lat nowo posadzony las będzie cieszył oczy naszych wnuków i prawnuków. Jest to kropla w morzu w porównaniu z tym ile drzew każdego roku sadzą leśnicy. W 2016 r. w Nadleśnictwie Nurzec posadzone zostało ponad 1,2 mln sadzonek drzew (głównie dębu, sosny, świerku, brzozy, itd.). Nie mniej liczy się każda „kropla", dlatego też zachęcamy każdego do posadzenia własnego drzewa, a może nawet lasu.

Spotkanie i symboliczne posadzenie lasu miało na celu przybliżenie i uzmysłowienie uczestnikom bardzo ważnej roli lasów i pracy leśników – bo to właśnie oni pracując w Lasach Państwowych, każdego dnia dbają o stan otaczających nas lasów (ponad 80 % powierzchni lasów w Polsce jest pod opieką Lasów Państwowych).

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w akcji sadzenia !!!