Lista aktualności Lista aktualności

Razem możemy więcej

Wszyscy zastanawiamy się jak możemy pomóc w walce z epidemią koronawirusa. Duże firmy i korporacje przekazują wielkie sumy pieniędzy (Lasy Państwowe – 2mln zł) ale co może każdy z nas? Można wykorzystać swoje zdolności tak jak robi to Małgorzata Zbyryt – leśniczka z Nadleśnictwa Waliły.

Szycie to jej wielka pasja. Małgosia szyje od dziecka i jak sama mówi, jest zadeklarowaną „szyciomaniaczką”.

Małgosia już drugi tydzień szyje maseczki ochronne. Maseczki są bawełniane, dwuwarstwowe z możliwością włożenia filtra. Przez te kilka dni powstało już ponad 100 maseczek. Pierwsze 50 podarowała rodzinie i znajomym. Kolejne maseczki planuje przekazać białostockim medykom.

Do szycia Małgosia wykorzystuje zapasy tkanin z leśnymi wzorami, które są częścią jej wielkiej kolekcji.

 

W Polsce zawiązało się wiele grup, które podjęły się wspólnie szycia maseczek dla szpitali i innych ośrodków, takich jak jak domy pomocy społecznej, hospicja czy przychodnie weterynaryjne.

Pamiętajmy jednak, że zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia:

  • Maseczki nie chronią przed zarażeniem w 100%;
  • Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego.  Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek;
  • Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2;
  • Maseczek należy używać tylko wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewamy u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujemy się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Przypominamy także pozostałe zalecenia:

  • Często myj ręce
  • Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania;
  • Zachowaj bezpieczną odległość;
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust;
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej.

Pozostańmy wszyscy w dobrym zdrowiu!

#koronawirus #zostańwdomu #pomagamymedykom #dziękujębohaterom