Lista aktualności Lista aktualności

Poszukiwanie padłych dzików w Nadleśnictwie Nurzec

Realizując zalecenia Wojewody Podlaskiego,  dnia 3 września 2021r, administracja Nadleśnictwa Nurzec wraz z przedstawicielami Kół Łowieckich „Jeleń” Nurzec,  „Jodła” Warszawa, „Dąbrowa” Warszawa przeszukały tereny leśne w celu wykrycia padłych dzików lub ich szczątków.

Łącznie przeszukano ponad 215 hektarów lasu, na terenie Leśnictw: Wygoda, Radziwiłłówka, Adamowo, Wilanowo, Koterka, Sutno oraz Mielnik. Mimo, że nie odnaleziono padłych dzików co na pierwszą myśl jest w pewnym rodzaju sukcesem i powodem do radości, nie należy jednak bagatelizować problemu jakim jest Afrykański Pomór Świń

Rola pracowników Lasów Państwowych, myśliwych i pracowników zakładów usług leśnych w powstrzymaniu ekspansji ASF jest niezwykle istotna, ponieważ wirus występuje w lesie i jest przenoszony przez dziki. Poszukiwania terenów leśnych w celu wykrywania  padłych dzików lub ich szczątków mają odzwierciedlić aktualne zagrożenie ASF, jakie panuje w poszczególnych regionach kraju oraz zahamować powstawanie kolejnych ognisk.

Przypominamy o konieczności zgłaszania do właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii informacji o znalezieniu martwych dzików w celu pobrania próbek do badań laboratoryjnych.

Afrykański Pomór Świń (ASF) to nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików.