Lista aktualności Lista aktualności

Nawałnice nawiedziły nadleśnictwo

29 czerwca ok. godz. 15 przez teren nadleśnictwa przeszła nawałnica.

Wystarczyła niespełna godzina aby sprawiła wiele szkód w naszych lasach, wsiach i miastach. Silny wiatr uszkodził wiele drzew w tym rosnących przy domach, drogach, parkach, liniach energetycznych i telefonicznych. Niektóre miejscowości przez dwa dni były pozbawione prądu. W wielu miejscach nadal trwa usuwanie skutków nawałnicy.

W lasach Nadleśnictwa Nurzec może zalegać ok. 17 tys. metrów sześciennych drewna pochodzącego z wiatrołomów i wiatrowałów.

Leśnicy jej skutki będą usuwać jeszcze przez dłuższy okres. Według wstępnych szacunków w lasach Nadleśnictwa Nurzec może zalegać ok. 17 tys. metrów sześciennych drewna pochodzącego z wiatrołomów i wiatrowałów powstałych w czwartkowe popołudnie. Najbardziej ucierpiały kompleksy leśne Leśnictw: Radziwiłłówka, Żurobice, MIelnik, Zabłocie i Dubno. Jeszcze większe wydają się szkody w lasach prywatnych, najprawdopodobniej są one dwukrotnie większe i mogą sięgać ok. 40 tys. metrów sześciennych drewna. Nadal trwa dokładne szacowanie szkód.

Ze względu na rozpoczynający się sezon na grzybobranie apelujemy wszystkich odwiedzających lasy o zachowanie ostrożności. Oprócz terenów gdzie nawałnica zniszczyła całkowicie drzewostany i są one trudno dostępne i niemożliwe do przejścia, wiele jest również miejsc gdzie pojedyncze drzewa są pochylone lub zawieszone na innych drzewach, mają naderwany system korzeniowy, uszkodzone konary lub zawieszone obłamane gałęzie. Każde z takich drzew stanowi zagrożenie życia i zdrowia dlatego bądźmy ostrożni na każdym kroku.