Lista aktualności Lista aktualności

Jesienne lasy obfite w grzyby

Uwaga, uwaga! Wiadomości z ostatniej chwili! Nasze malownicze, jesienne lasy obfitują w grzyby. Począwszy od borowików, podgrzybków przez koźlarze, maślaki, opieńki a nawet boczniaki.

 

Zbieranie grzybów to nie tylko wielka frajda, ale i doskonały sposób na korzystanie z płodów runa leśnego. Zazwyczaj największy wysyp grzybów spotykamy od września do października. Nie jest to jednak twarda zasada, ponieważ wszystko zależy od pogody.

Więc jaka pogoda sprzyja grzybom? Otóż obfite opady i ciepłe środowisko. Pamiętajmy jednak, że we wszystkich procesach musi zostać zachowany ,,złoty środek’’, ponieważ sytuacja zbyt wysokiej wilgotności może powodować pleśnienie naszych ,,darów lasu’’. 

Wiemy już, jakich zjawisk atmosferycznych wypatrywać aby nasza wycieczka do lasu zakończyła się zbiorem pełnych koszy grzybów. Teraz odpowiemy sobie na kolejne - bardzo ważne pytanie.

 Jakie grzyby zbieramy? Oczywiście takie, które znamy. Do zbierania grzybów podchodzimy z ostrożnością i rezerwą, nie warto ryzykować. Spożycie grzybów niejadalnych może powodować ciężkie zatrucia, także śmiertelne. Kolejną zasadą jest unikanie zbierania osobników zbyt młodych, gdyż utrudnia to określenie gatunku - ale i zbyt starych, ponieważ mogą gromadzić w sobie szkodliwe toksyny.

Czy znalezione grzyby wykręcać? A może jednak ścinać? To pytanie śmiało możemy określić mianem ponadczasowego i zadawanego od niepamiętnych czasów. Biorąc pod uwagę liczebność gatunków śmiało możemy pokusić się o stosowanie dwóch metod. Duże owocniki lepiej jest wyciąć ze względów praktycznych (oszczędność czasu przy czyszczeniu grzybów). Oczywiście nie w połowie trzonu, tylko tuż przy ziemi. Możemy również delikatnie podważyć owocniki końcem noża. Pamiętajmy jednak, aby nie uszkodzić grzybni przy odgarnianiu ściółki. Następnie starannie przykrywamy miejsce, aby grzybnia nie wyschła. Pozostałość trzonu rozłoży się w mgnieniu oka lub zjedzą ją ślimaki.

Ostatnią bardzo ważną kwestią jest to, że owocniki grzybów to żyjące organizmy, które nawet po zerwaniu w dalszym ciągu się rozwijają i oddychają wydzielając jednocześnie CO2 i wodę. Ważne jest więc prawidłowe przechowywanie zbiorów. Najlepsze oraz najpraktyczniejsze są szerokie wiklinowe kosze (rezygnujemy z plastikowych toreb, wiaderek czy jakichkolwiek tworzyw sztucznych). Nawet najpiękniejsze okazy szlachetnych gatunków mogą stać się toksyczne w skutek nieprawidłowego przechowywania (szybko postępujące procesy gnilne, wywołane przez zaparzenie powodują gromadzenie toksyn, które z kolei mogą być przyczyną zatrucia).

 

Przed grzybobraniem serdecznie zapraszamy do zapoznania się z publikacją ,,Bezpieczne grzybobranie’’! Zapewniam, że ułatwi to klasyfikację gatunków oraz usystematyzuje zebraną wiedze.

 

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/do-poczytania/bezpieczne-grzybobranie-1

 

 

Darz Bór!