Lista aktualności Lista aktualności

IV Targi Leśne "Las i MY" za nami

Za nami dwa udane dni targowe, dopisała pogoda, nie zawiedli wystawcy oraz zwiedzający. 08-09 października br. na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyły się IV Targi Leśne „Las i My”.

IV edycję tego wydarzenia odwiedziło kilka tysięcy mieszkańców Podlasia. Głównym celem Targów było stworzenie warunków do zaprezentowania oferty maszyn i technologii przemysłu leśnego i drzewnego dla odbiorców z Polski północno-wschodniej. W tym roku ofertę zaprezentowało 14 firm, a wśród nich już stali uczestnicy naszych Targów, jak: Junkkari Kutno, Hydrofast Białystok, Hydrog Białystok, Graco Płochocin, Zasław Andrychów, Hydrobor Komorowo, Jar-Drew Korycin. Doceniając zaangażowanie w obsłudze zwiedzających i zakres oferty, organizatorzy przyznali nagrodę Hit Targów Leśnych pn. „Zajączki z leśnej łączki" firmie Sadmasz Wielopole (prezentacja mulczerów leśnych) oraz wyróżnienia firmom: Pozlift Poznań i Hydrofast Białystok.

Równocześnie na terenach wystawowych można było obejrzeć pracę maszyn wielooperacyjnych typu Forwader i Skider. Pokazy przygotował Zakład Transportu i Spedycji Leśnej z Giżycka. Umiejętności niezbędne w pracy pilarzy zaprezentowali uczestnicy Turnieju „O srebrną siekierę Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka". Startowano w takich konkurencjach jak: zmiana łańcucha, ścinka i okrzesywanie oraz przerzynka kombinowana. Najlepszym pilarzem został p. Z.Pietraszko z Komendy PSP w Wysokiem Mazowieckiem. Dodatkową konkurencją była – sztafeta drwali, która wygrał p. A.Bobel z ZUL "Rudosław".

Tegorocznym Targom towarzyszyła kampania edukacyjno-informacyjna pn. Puszcza Białowieska – prawda i mity". Pod tym tytułem odbyła się też pierwszego dnia Targów konferencja naukowa. Uczestniczyło w niej ponad 100 osób, reprezentujących różne środowiska branżowe: rolników, ogrodników, przedsiębiorców, i przedstawicieli samorządu lokalnego. Z referatami wystąpili: „"Bogactwo przyrodnicze Puszczy Białowieskiej" Bogdan Brzeziecki; "Społeczne i gospodarcze aspekty zarządzania Puszczą Białowieską ze szczególnym zwróceniem uwagi na społeczne skutki ograniczeń gospodarki leśnej" Jerzy Sirak,"Chrząszcze saproksyliczne Puszczy Białowieskiej ze szczególną rolą kornika drukarza" Jacek Hiliszczański oraz „Historia Puszczy Białowieskiej" Andrzej Antczak. Z towarzyszącej Konferencji dyskusji przebijała się troska o zapobieganie konfliktom decyzyjnym dt. sposobów ochrony tego wyjątkowego obszaru przyrodniczego. W ramach kampanii odbyły się też pokazy i warsztaty inspirowane lasem: kaletnictwa artystycznego rzeźbienia w drewnie, bartnictwa( Nadl. Augustów), sokolnictwa i wabienia zwierząt. Nadleśnictwa LKP: Puszcza Białowieska, Lasy Mazurskie i Puszcza Knyszyńska przygotowały konkursy o tematyce leśnej. Bogatą ofertę sadzonek drzew i krzewów oferowały Nadleśnictwo Łomża,Suwałki, Rudka i Bielsk. Uwagę publiczności przyciągnął również koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Ełk. Aktualne wyniki badań i technologii leśnych  zaprezentowali: Firma Taxus IT, BULiGL w Białymstoku, Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Kampanię dofinansował WFOŚiGW w Białymstoku.

Targi to spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach, nie tyle szukających produktu, ile inspiracji i dostępu do wiedzy o trendach i nowościach. I być może jeszcze na tych szepietowskich Targach Leśnych nie zawarto dużych kontraktów biznesowych, ale stworzono warunki do poszukiwania zupełnie nowych odbiorców, świadomych potrzeb i zmian zachodzących w gospodarce leśnej.

Targi Leśne odbyły się pod patronatem: Ministra Środowiska, Dyrektora Generalnego LP, Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Dyrektora Centrum Informacyjnego LP.

Organizatorami IV Targów „Las i My" byli: PODR w Szepietowie, RDLP w Białymstoku oraz Nadleśnictwo Rudka i Hajnówka